NARAVOSLOVNA DELAVNICA ZA NADARJENE – GEOPARK KARAVANKE

GORE – SVET VISOKO NAD NAMI

Geopark Karavanke je čezmejno območje Slovenije in Avstrije, ki ga ločuje gorska veriga Karavanke. Obsega območje petih slovenskih in devetih avstrijskih občin.

Naša šola leži na območju Geoparka Karavanke, zato je že več let vključena v projekt Geopark Karavanke, v katerem raziskujemo in izpostavljamo tiste značilnosti tega področja, zaradi katerega smo bogatejši tako v geološkem, naravnem in kulturnem smislu.

Vsako leto Geopark Karavanke razpiše letno temo, na katero potem mentorici Vida in Helena organizirava delavnico za nadarjene.

V ponedeljek 23. 5. 2022 je na šoli potekala naravoslovna delavnica za nadarjene učence 3. triade na temo GORE, SVET VISOKO NAD NAMI.

Najprej je učiteljica Helena predstavila območje Geoparka Karavanke, njegov pomen, cilje ter geološko, naravno in kulturno dediščino tega območja.

Nato je učiteljica Vida predstavila in razložila nastanek in delovanje vulkanov, kamninski krog, vrste kamnin in nastanek gora. Nekaj pozornosti smo namenili tudi ugotavljanju posebnih življenjskih razmer in prilagoditev v gorah tako za rastline kot živali.

Pogovorili smo se tudi o bontonu v gorah. Učenci so na koncu izpolnili delovni list na temo Bonton v gorah in Kamnine in izvedli nekaj praktičnih vaj: izbruh vulkana, premikanje tektonskih plošč in raziskovanje Zemljine notranjosti.

Mentorici: Vida Jaušovec in Helena Gostenčnik

Slika, ki vsebuje besede besedilo, drevo, raznoliko, rastlina

Opis je samodejno ustvarjen

Slika, ki vsebuje besede besedilo, restavracija, konferenčna soba

Opis je samodejno ustvarjen

Slika, ki vsebuje besede miza, oseba

Opis je samodejno ustvarjen Slika, ki vsebuje besede oseba, miza, jedilna miza

Opis je samodejno ustvarjen

Čokoladne penice kot Zemlja, lešnik pa predstavlja njeno jedro.

Zemlja je sestavljena iz mnogo tektonskih plošč, ki se neprestano premikajo. Nekatere se odmikajo, nekatere drsijo druga ob drugi, druge se podrivajo ali narivajo.

Pri tem nastajajo potresi, vulkanski izbruhi, gorovja, nova oceanska dna.

Slika, ki vsebuje besede namizni pribor, zelenjava

Opis je samodejno ustvarjen Slika, ki vsebuje besede oseba, notranji

Opis je samodejno ustvarjen

S keksi Oreo prikaz premikanja tektonskih plošč.

Slika, ki vsebuje besede oseba, dekle, ženska

Izbruh vulkana.