Svetovni dan diabetesa praznujemo od leta 1991, ko sta se Svetovna federacija za diabetes in Svetovna zdravstvena organizacija s tem odzvali na naraščajočo grožnjo zdravju prebivalstva zaradi diabetesa. Leta 2007 so ta dan razglasili za svetovni dan diabetesa tudi v Združenih narodih, univerzalni simbol zanj pa je postal modri krog, ki daje diabetesu globalno identiteto.

Svetovni dan diabetesa se praznuje 14. novembra, na dan, ko se je rodil kanadski zdravnik Frederick Banting, ki je skupaj z Charlesom Bestom leta 1922 odkril inzulin.

Svetovni dan diabetesa obeležujejo v več kot 160 državah, članicah Združenih narodov po vsem svetu, pri čemer se v kampanjo vključujejo diabetične organizacije, nevladne ustanove, zdravstveno osebje, ljudje z diabetesom in njihove družine ter farmacevtska podjetja, ki zagotavljajo zdravila in pripomočke za zdravljenje diabetesa.

Ob svetovnem dnevu prihajajo v ospredje teme, ki so najbolj pomembne za področje diabetesa in prispevajo k vsesplošni ozaveščenosti o razsežnosti diabetesa tako po številu obolelih kot po zdravstvenih posledicah, ki jih povzroča.

V minulih letih smo tako ob svetovnem dnevu namenili pozornost ledvicam, skrbi za noge, enakim pravicam bolnikov z diabetesom, mladim bolnikom in zdravju oči. Letos je v ospredju zdrav slog življenja.

Ta bolezen v razvitem svetu ostaja vodilni vzrok za slepoto, odpoved delovanja ledvic, amputacije spodnjih okončin ter bolezni srca in ožilja. Ob obeležitvi svetovnega dne je Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) v sodelovanju z Ministrstvom za zdravje RS organiziral Nacionalno konferenco obvladovanja sladkorne bolezni.

Število bolnikov s sladkorno boleznijo tudi v Sloveniji strmo narašča. V letu 2014 je bilo pri nas 104.550 bolnikov s sladkorno boleznijo, ki so prejemali zdravila za zniževanje krvnega sladkorja. Še posebej narašča število prebivalcev s sladkorno boleznijo tipa 2, kar je po večini povezano s staranjem prebivalstva in neugodnimi spremembami v življenjskem slogu, zaradi česar naraščujoči trend pričakujemo tudi v prihodnje. Zato je zelo pomembna promocija zdravja in zdravega načina življenja v populaciji. Sladkorno bolezen tipa 2 lahko preprečimo ali odložimo na kasnejše obdobje, pri čemer je izjemno pomembno zgodnje prepoznavanje in pravočasno zdravljenje. Tako lahko preprečimo kasnejše zaplete v razvoju bolezni.

Zato je prav, da se na različne načine seznanimo s to boleznijo in še preden zbolimo mi ali kdo od naših bližnjih, poskrbimo za čim bolj zdravo hrano in dovolj gibanja.

Letošnje geslo ob svetovnem dnevu diabetesa nam sporoča, da poznavanje te bolezni zmanjšuje tveganje za obolenje.

Zato posvetimo več pozornosti vsakodnevnemu gibanju in primerni prehrani.

Učenci naše šole smo ta dan obeležili v petek, 13. novembra 2015, ko so se tretje- in četrtošolci ter tekmovalci iz znanja o sladkorni bolezni udeležili simboličnega pohoda skupaj s člani Društva diabetikov Dravograd - Polžki.