Select menu item

VSAKA VAS IMA SVOJ GLAS

VSAKA VAS IMA SVOJ GLAS – 5. natečaj narečne besede

naši učenci usvojili 1. nagrado

V šolskem letu 2021/2022 smo se z učenci prijavili na 5. nagradni natečaj Vsaka vas ima svoj glas s temo: Sto let pozneje – Slovenec sem! Slovenka sem! Ponosen/-a na svoj domači kraj, ki ga je razpisala OŠ Muta pod častnim pokroviteljstvom predsednika Republike Slovenije Boruta Pahorja. Tema natečaja je bila izbrana glede na 100-letnico ponovne priključitve Libelič k matični domovini.

Namen natečaja je izkazovanje spoštovanja do narečne pestrosti slovenskega jezika in prispevati k njegovi ohranitvi.

Tokratni natečaj je bil posvečen koroški vasi Libeliče, ki ima ˝v slovenski zgodovini posebno mesto. Zavednim vaščanom je dve leti po koroškem plebiscitu, ki je Libeliče z okolico priključil Avstriji, z uporom, vztrajnostjo in slogo, ki jo kažejo še danes, uspela vrnitev k matični domovini. Na to so še danes zelo ponosni.˝ Stoletnico pomembnih dogodkov bodo praznovali v oktobru letošnje leto.

Na šoli smo z učenci staknili glave in glede na zgodovinske plebiscitne dogodke v Libeličah pred 100 leti sestavili pesem Noše Libliče o narodnozavednih prebivalcih Libelič ter dramski prispevek v treh delih z naslovom Libeliče v času plebiscita. Na koncu smo posnetek z delovnim naslovom Trenta 22 (op. trenta – značilna libeliška jed) poslali na OŠ Muta, kjer je strokovna žirija presodila, da si za naš trud zaslužimo prvo nagrado.

Na natečaju so pod mentorstvom učiteljice Irene Kašman sodelovali naslednji učenci:

  • Pesem NOŠE LIBLIČE sta napisali lanski devetošolki Maja Ravnikar in Luna Močilnik,

prebrala pa sta jo Maja Ravnikar in osmošolec Nej Konečnik.

  • Dramsko besedilo LIBELIČE V ČASU PLEBISCITA so spisali Libeliški učenci s pomočjo mentorice Irene Kašman in ga tudi odigrali:
  1. PRIZOR: Župnik piše kroniko
  2. PRIZOR: Pogovor o plebiscitu dveh kmetov v gostilni
  3. PRIZOR: Bica pripoveduje vnukinjama o plebiscitnih časih v Libeličah

NASTOPAJOČI:

Župnik: Tadej Kobovc, 8. b

Kmet Johan: Gašper Plešivčnik, 8. b

Kmet Franc: Nej Konečnik, 8. b

Bica: Lana Stolnik, 9. c

Vnukinja Tina: Klara Plešivčnik, 6. b

Vnukinja Mojca: Barbara Pšeničnik, 8. b

Snemalec in montažer : Vidvan Isak, 7. a

Čestitke vsem nastopajočim za sodelovanje.

Zapisala mentorica Irena Kašman

O avtorju
Dostopnost