Mednarodni projekt Fit Slovenija je projekt promocije gibalne/športne aktivnosti za zdravje otrok in mladostnikov ter izobraževalni program za strokovni kader osnovnih šol in vrtcev. V Sloveniji se je leta 1998 uveljavil z mednarodnim projektom FitClub International, ki je bil leta 1992 ustanovljen v Veliki Britaniji in se nato razširil na EU ter druge kontinente (68 držav sveta). Kasneje sta bila v MP Fit Slovenija vključena še dva mednarodna projekta FitKid (Velika Britanija) in Gerstung (Združene države Amerike). V MP Fit Slovenija je permanentno vključenih 54 slovenskih vrtcev in 67 osnovnih šol.

Na OŠ Neznanih talcev Dravograd smo v šolskem letu 2015/2016 pričeli z uvajanjem projekta Fit4kid.

Raziskave namreč kažejo, da kar 60 % otrok razvitih držav preživi večino prostega časa pri sedečih aktivnostih. Otroci se v povprečju gibljejo manj kot bi bilo potrebno za njihov normalen motoričen razvoj. Zaradi tega se že kažejo posledice na različnih področjih (medsebojni odnosi, droga, agresija), predvsem pa v zdravju otrok.

Fit Slovenija je mednarodni program za otroke, pri katerem se bodo ukvarjali z zanimivimi športnimi oziroma vadbenimi aktivnostmi.

Fit vadbeni programi so namreč privlačni in univerzalno dostopni vsem otrokom, ne glede na njihove gibalne sposobnosti, spol, starost, socialni položaj in veroizpoved. Odlikujejo jih energične, vznemirljive in zabavne gibalne/športne aktivnosti, katerih moto je vrniti zabavo in igro v športno vzgojo otrok, ter s tem gibanje in šport otrokom predstaviti kot potrebo. Športne igre vključujejo rekvizite kot so kolebnice, milni mehurčki, različne žoge, časopisni papir, stoli, mize, …

Otroci naj bi z igro izboljšali svoje motorične, fizične, psihofizične in gibalne sposobnosti in se razvili v zdrave, samostojne in pozitivno naravnane osebnosti.

Na OŠ Neznanih talcev Dravograd smo posebej ponosni tudi na veliko podporo, ki smo jo dobili s strani donatorjev (Zavarovalnica Maribor, Primafoto in drugi), s pomočjo katerih bomo lahko izvedli kar nekaj dejavnosti. Nekaj sredstev smo za ta projekt namenili tudi iz šolskega sklada.

V šolskem letu 2015/2016 bomo v okviru projekta izvedli naslednje dejavnosti:

-     Fit hidracija (Na šoli smo priskrbeli 600 plastenk in jih razdelili učencem. Poudarili smo pomen pitja vode in jih na tak način spodbudili k rednemu pitju in hidraciji. Učenci imajo plastenke z vodo na voljo ves čas pouka).

-    Fit jutranja vadba (Z učenci imamo vsako jutro pred poukom 5-minutno jutranjo vadbo. Z njo želimo povečati kakovost in količino gibalno-športne aktivnosti učencev in jih spodbuditi k redni gibalni aktivnosti).

-     Fit plesne urice s Saro (Na šoli bodo dvakrat tedensko potekale plesne urice s Saro. Učenci bodo pri tej dejavnosti razdeljeni v dve starostni skupini. Ena ura tedensko je namenjena učencem od 1. do 5. razreda ter ena ura učencem od 6. do 9. razreda). Povezava do fit himne

-     Ure badmintona (Po pouku potekajo ure badmintona za učence od 7. do 9. razreda.)

-     Fit izobraževanja za učitelje.

Koledar pomembnih vsebin in datumov:

EVROPSKI DAN BREZ AVTOMOBILA -  22. 9. 2015 (športni dan). Promocija hoje kot aktivnega življenjskega sloga. Učence želimo spodbuditi k uporabi hoje ali vožnje s kolesom namesto prevoza z avtomobilom.

SVETOVNI DAN HOJE - 15. 10. 2015

Aktivni sprehod. Promocija hoje kot aktivnega življenjskega sloga.

Osveščanje o hoji kot najbolj zdravem načinu gibanja.

FIT DAN BREZ MULTIMEDIJE - 20. 1. 2016

Kaj lahko počnemo namesto gledanja televizije, telefoniranja, pisanja elektronskih sporočil in uporabe računalnika?

SVETOVNI DAN ZDRAVJA - 7. 4. 2016

Spreminjanje neaktivnega življenjskega sloga v aktivni življenjski slog. Pomen hoje za zdravje.

 

Motiviranje učencev:

 

  • učenci razvijajo pozitiven odnos do redne gibalne/športne aktivnosti
  • razvijajo timsko sodelovanje, doživljajo pozitivna čustva in uspeh
  • usvajajo segmente različnih športnih zvrsti
  • razvijajo motorične in kognitivne sposobnosti
  • razvijajo zavedanje, da je gibanje potreba in ne obveza

Motivacija učiteljev:

  • nove vsebine na področju gibalnih/športnih aktivnosti
  • izvajanje kakovostnih ur športne vzgoje
  • novi didaktični materiali in izbor športnih pripomočkov
  • vključevanje strategije za smiselno učenje
  • različna izobraževanja in dodatna znanja

Barbara Kotnik


VARNO V ŠOLI

PRIPOROČILA V ČASU EPIDEMIJE

POSKRBIMO ZA SVOJE DOBRO POČUTJE

KER POGOVOR DAJE MOČ

ŠOLA NA DALJAVO

TOM TELEFON

POUK NA DALJAVO - NE POZABI

PROJEKT POGUM

Opozarjanje na šolo AMD Dravograd

ZADNJE SLIKE

PRIJAVA