STISNI ROKO V PEST eKNJIGA

Florian Weinberger (doma iz Silliana na Tirolskem)

Natančnega števila gestapovcev se ni dalo ugotoviti. Janko Gačnik jih že v prej omenjenem članku navaja okoli trideset (z orožniki vred 37), medtem ko Viktor Čeh – Zvonko v članku Noč groze pri Sabodinovih piše, da sta v Libeliče pripeljala dva kamiona do zob oboroženih gestapovcev.

 Sabodinovi so živeli na manjši kmetiji na Libeliški gori. Bili so delovna družina. Oče Martin je znal tudi tesariti. Sosedje in Libeličani so radi zahajali v gostoljubno Sabodinovo hišo, kjer je bil skoraj vsako nedeljo ples, saj so imeli pri hiši kar dve harmoniki, dva klarineta in bas, fantje pa so radi zapeli.

Gospodar Martin Saberčnik se je rodil 26. oktobra 1885. Sestri Marijo in Terezijo je leta 1918 pobrala španska gripa, brat Ivan pa je padel v 1. svetovni vojni.  Martin se je poročil z Marijo Jergač, ki je služila pri sosedu Mališniku. V zakonu so se jima rodili otroci Matevž, Valentin in Marija.

Prve svetovne vojne se je Martin udeležil kot avstrijski vojak. V Rusiji, kjer so ga ujeli, je bil pismonoša, domači pa so za njim izgubili vsako sled. Leta 1917 je doživel oktobrsko revolucijo, ki je nanj napravila globok vtis. Žena Marija, ki je s tremi otroki ostala sama  na Sabodinovi kmetiji, je zanosila z ruskim ujetnikom, ki je pomagal delati na kmetiji, ter 6. 1. 1918 rodila sina Pavla. Tri tedne po otrokovem rojstvu pa je prvič po štirih letih dobila vest o možu, ki se je nato končno vrnil domov. Kasneje so se pri Sabodinu rodili še sinovi Rudi, Ivan in Filip (4. 5. 1921). Ivan je umrl kmalu po rojstvu, Rudi pa pri šestih letih.