Select menu item

Branje nas povezuje in bogati

Branje nas povezuje in bogati

Sodobnemu človeku se vedno nekam mudi, za knjigo in osebno srečanje z vsebino pa je potreben čas. Psihologi so ugotovili, da je spretnost uspešnega branja eno izmed znamenj duševnega zdravja, zato spodbujajmo branje pri vseh generacijah.

Zelo važno je, da otroci vemo, kako pomembno je brati in imeti spoštljiv odnos do pisane besede, da čutimo, da so knjige prinašalke znanja in oblikovalke osebnosti. Zaradi branja in razmišljanja o prebranem postajamo trdnejši in smo lažje kos izzivom sodobnega časa. V težkih trenutkih te knjiga dvigne, z njo postaneš trdnejši in z lastno hrbtenico, ki se ne upogne ob vsakem pišu ter vzdrži tudi večje življenjske viharje.

»Branje ob kavi«, ki se odvija vsak 3. četrtek v mesecu v Splošni knjižnici Dravograd in ga vodi upokojena učiteljica slovenščine gospa Kristina Ločičnik, je ena od priložnosti za osebnostno rast, za preživljanje prostega časa ob branju in pogovoru o prebranem. To je danes, ko se v slovenskem in širšem evropskem prostoru srečujemo z upadom bralne pismenosti, še posebej pomembno.

D:\Users\Uporabnik\AppData\Local\Temp\7zE0BF913E9\20241121_100509.jpg

Ob tednu splošnih knjižnic

Cel teden, od 18. do 22. 11. 2024 je potekal teden splošnih knjižnjic. Ta dogodek so obeleževali tudi v Splošni knjižnici Dravograd. 21. 11. 2024 se je v knjižnici izvajalo “Branje ob kavi”, česar smo se udeležile tri devetošolke. Starejše bralke in bralci so nas lepo sprejeli in nato se je vse pričelo. Vsak je prebral odlomek iz knjige, ki jo je prebral in povedal, zakaj si je izbral ta odlomek ter ga razložil. Gospe so nas tudi pogostile z domačimi sladkimi dobrotami in seveda ni manjkalo smeha. Zagotovo bi tako obliko druženja priporočila vsem, ki radi berejo in o prebranem tudi razmišljajo ter se pogovarjajo. Sproščeno branje “ob kavi” mi je bilo zelo všeč in verjamem, da tudi mojima sošolkama. To je res zanimiva in prijetna izkušnja, ki mi je polepšala moj pogled na življenje.

Tanaja Čede, 9.c

D:\Users\Uporabnik\AppData\Local\Temp\7zE0BFB19B9\20241121_101215.jpg

Branje združuje

S sošolkami smo se udeležile zanimivega bralnega dogodka, kjer so se vsi poglobili v izbrano knjigo, izbran odlomek na glas prebrali oz. predstavili in izrazili svoje misli. Prav vsak je imel svojo knjigo, ki jo je predstavil. Glaven je bil pomen oz. kako je koga nagovorilo prebrano. Spoznala sem, da pri tem leta sploh niso pomembna, saj vsaka zgodba lahko posameznika močno nagovori, ker izvira tudi iz življenja. To, da smo skozi branje govorili o življenjskih izkušnjah, nas je vse zelo povezalo. Prav zato je tudi pomembno, katero knjigo beremo. V tej skupnosti bralk in bralcev, sem videla, kako delijo svoje izkušnje z branjem prebranih knjig. Rečem lahko le to, da je taka oblika druženja dobra in da je bilo prav zanimivo biti med starejšimi, ki radi berejo.

Rozalija Otto, 9. a

D:\Users\Uporabnik\AppData\Local\Temp\7zE0BF1F3F9\20241121_100432.jpg

Lepa izkušnja sodelovanja med generacijami

Danes, v četrtek, 21. 11. 2024, smo skupaj s sošolkama obiskale Knjižnico Dravograd. Pridružile smo se skupini udeleženk in udeležencev srečanj “Branje ob kavi”. Potekalo je v sklopu tedna splošnih knjižnic. Vsak izmed nas je prebral en odlomek iz knjige, ki jo je prebral. Jaz in moji sošolki smo prebrale odlomke iz knjige Milijonček za prijaznost, ki smo jo imeli za domače branje. Zraven je vsak povedal, zakaj to knjigo priporoča drugim. Vmes smo se tudi malo posladkali. Vsi so bili zelo prijazni do nas in smo se imele lepo. Mislim, da je bila to lepa izkušnja sodelovanja med generacijami. Ugotovila sem, da pri branju leta niso pomembna – kdor bere, ostane v razmišljanju vedno mlad.

Tia Zara Vodovšek, 9.c

D:\Users\Uporabnik\AppData\Local\Temp\7zE0BF8FCA9\20241121_101440.jpg

O avtorju
Dostopnost