8. februarja praznujemo v Sloveniji slovenski kulturni praznik – Prešernov dan, ki je tudi dela prost dan. France Prešern velja za največjega slovenskega pesnika in pisatelja. Rodil se je 3. decembra 1800 v Vrbi na Gorenjskem. Odraščal je v revni kmečki družini. Študij je opravil na dunajski pravni fakulteti, nato pa se je vrnil v Ljubljano, kjer je delal kot odvetnik. Bil je nesrečno zaljubljen v Primičevo Julijo. Leta 1844 je napisal Zdravljico, katere 7. kitica velja za slovensko himno. Umrl je 8. februarja 1849 v Kranju. Prešernov dan obeležujemo že od leta 1941. Vsako leto v Cankarjevem domu podelijo najvišje nagrade za kulturne izvajalce. Letos bosta Prešernovo nagrado prejela kiparka Dragica Čadež in gledališki režiser Dragan Živadinov.
Tudi na naši šoli vsako leto pripravimo kulturno prireditev ob Prešernovem dnevu. Letos je praznik v soboto, zato smo se našega pesnika spomnili v petek 7. februarja 2025. 3. šolsko uro smo se zbrali v telovadnici šole in prisluhnili proslavi ob slovenskem kulturnem prazniku.
Povezovalca programa Tisa in Tian sta nam skozi proslavo opisala Prešernovo življenje. Izvedeli smo tudi, da je na poezijo Franceta Prešerna močno vplivalo prijateljstvo z jezikoslovcem Matijo Čopom. Z Melindo in Galom smo se sprehodili po koledarju in pojasnili izvor starih slovenskih imen za mesece ter se spomnili običajev, povezanih z njimi.
Prav je, da obeležujemo takšne praznike in se tudi učenci preizkusimo v povezovanju, nastopanju in drugem kulturnem udejstvovanju, kamor spada tudi kulturno obnašanje na prireditvi. Učenci in učenke naše šole smo z zanimanjem spremljali prireditev, se znova naučili kaj novega o Prešernu in slovenski kulturni dediščini.
Franceta Prešerna in njegovega pomena za kulturno življenje Slovencev pa so se spomnili tudi na podružničnih šolah.
Na POŠ Ojstrica so učenci in učenke pripravili zanimiv kulturni program.
Asja, Tisa in Klara, 7. razred