Select menu item

Zveza prijateljev mladine Slovenije opremila učence, učitelje in starše z novimi veščinami

Zveza prijateljev mladine Slovenije opremila učence, učitelje in starše z novimi veščinami

ZPMS je nevladna, prostovoljna, neprofitna organizacija, ki celostno podpira otroke, mladostnike in družine. Je humanitarna organizacija, ki otrokom in mladostnikom nudi letovanja in zimovanja, odraslim pa izobraževanja. Trudijo se, da bi zajeli čim večji delež družin, ki potrebujejo psihosocialno, materialno ali finančno pomoč. V okviru Podpornega izobraževalnega centra Modra postaja so tudi na naši šoli letos izvedli zelo zanimiva in s praktičnimi primeri iz vsakdanjega življenja podprta predavanja oz. delavnice za starše, učitelje in učence. 

V četrtek, 13. 2. 2025, so v dopoldanskem času potekale delavnice Povezani, a ne zavezani na naši šoli v 6., 7. in 8. razredih pod vodenjem ga. Tanje Povšič in g. Damjana Habe, v popoldanskem času pa smo bili deležni izobraževanja tudi učitelji in starši naših učencev.

V popoldanskem času smo se zaposleni udeležili predavanja z naslovom Opazim, delujem in krepim – vloga pedagoškega delavca pri razvoju otrok. Pedagoški delavci smo se spoznali z različnimi metodami, preko katerih bomo lahko bolj učinkovito dostopali do učencev, raziskovali kako lahko podpremo in okrepimo razvoj čustvene in socialne inteligence naših učencev ter spoznali katere so naše ovire za ustvarjanje avtentičnega stika z učenci in kako se podporno odzivati na učenčevo vedenje. 

Sledilo je predavanje za starše z naslovom Živeti z otrokom in ne za otroka – vzgoja za sodelovanje. Skupaj s starši in predavateljico smo ugotavljali kaj pomeni sodelovalni odnos in katera naša dejanja sodelovalni odnos krepijo, katera pa ga drobijo; katera naša vedenja so za razvoj našega otroka spodbudna, katera pa destruktivna. Predavateljica nam je navzočim predstavila pomen našega čustvenega odziva ter vpliv tako neverbalne kot tudi verbalne komunikacije na otrokovo vedenje. Osredotočili smo se kaj nam, kot staršu, kot družini in otroku, kot članu družine, sodelovanje prinaša. 

Tekom celotnega dneva so bile učencem, učiteljem in staršem vodilo štiri besede – spoštovanje, dostojanstvo, integriteta in bit. Vsi se bomo potrudili, da nam bodo te besede vodilo tako v šoli kot v domačem okolju.

20250213_173832 (1).jpg

In še utrinek naše učenke z delavnic Povezani, a ne zavezani:

V četrtek 13.2.2025 smo učenci naše šole imeli delavnice na temo medsebojnih odnosov in osebnih izkušenj. Predavati so nam prišli iz Zveze prijateljev  mladine, katerih projekte izvajamo in se o njih pogovarjamo v šoli (npr. Tom telefon, Bralna značka, Otroški parlament). Na delavnicah smo razvijali povezanost v razredu, se z različnimi metodami bolj spoznali, ugotavljali česa bi lahko bilo v razredu več in česa manj. Na koncu pa smo po skupinah zgradili stolp iz papirja, kar je predstavljalo sodelovanje in povezanost skupine. Skozi delo smo se naučili, kako sodelovati in kako je povezanost v razredu za nas pomembna.

Lara Čurč, 8. c

image.png
O avtorju
Dostopnost